- Dobór odpowiednich narzędzi cnc a efektywność produkcji
- Jak napisać dobry program na maturze z informatyki?
- Sieczka z traw – naturalne wsparcie diety Twojego konia
- Jak unikać najczęstszych błędów podczas przygotowań do matury? Wskazówki dla maturzystów
- Wysłodki dla koni – idealne wsparcie zdrowia i kondycji
Narzędzia do pogłębień, jak je wybrać?
Pogłębiacze są narzędziami stosowanymi do pogłębiania bądź kształtowania wcześniej wykonanych otworów jak i na powierzchni wokół otworów. narzędzia te wykonane są ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE.
Pogłębiacze do metalu
Pogłębiacze dzielimy ze względu na budowę: pogłębiacze stożkowe, pogłębiacze składane i pogłębiacze walcowo czołowe. Pogłębiacze walcowo czołowe wykonywane ze stali szybkotnącej HSS lub pogłębiaczy składanych z wymiennymi płytkami z węglików spiekanych, stosowane są najczęściej do wykonywania pogłębień pod łeb śruby tak by ten nie wystawał po za obrabiany detal. Chwyty walcowe stosowane są przy mniejszych średnicach, a chwytów na stożku Morse’a przy średnicach większych. Pogłębiacze wyposażone w pilot, którego zadaniem jest utrzymanie stabilności podczas wykonywania pracy produkowane są w dwóch wersjach chwytowych i oba mają przypisaną normę. Pogłębiacze z pilotem mają przypisaną niemiecką normę Din i pogłębiacze z chwytem walcowym określone są normą DIN 373,a pogłębiacze na stożku Morse’a DIN 375. Narzędzia te produkowane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5 % kobaltu, dzięki któremu wyższa jest twardość narzędzia i odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Kobalt także sprawia, że twardość narzędzia wzrasta do 62 HRC, dzięki temu możliwości obróbki również wzrastają.
Pogłębiacze do metalu kształtu stożka stosuje się najczęściej do wykonywania rozwiercenia pod łeb śruby aby ten nie wystawał po za materiał obrabiany jak i również do usuwania zadziorów po frezowaniu lub wierceniu. Używane są trzy rodzaje pogłębiaczy stożkowych produkowanych ze stali szybkotnącej HSS zależnie od kąta wierzchołka 60 stopni, 90 stopni oraz 120 stopni. Występują w dwóch wersjach ostrzonych: wieloostrzowe i trzy ostrzowe. Pogłębiacze trzyostrzowe mają oznaczenie C na chwycie walcowym, oznaczenie D posiada pogłębiacz na stożku Morse’a z płetwą. Normą również jest określany kąt pogłębiaczy: 60 stopni -DIN 334, kąt 90 – DIN 335, a kąt 120 – DIN 347.
Rodzaje pogłębiaczy do stali i metali
Wyjątkowo uniwersalne są pogłębiacze składane, które przeznaczone są do wykonywania pogłębień o różnych średnicach. Poleca się je fachowcom jak i klientom indywidualnym. Każdy z pogłębiaczy składany ma chwyt walcowy, dzięki czemu wykorzystuje sie go w standardowy sposób jak i za pomocą maszyn CNC. Dzięki wydajnym i dokładnym pogłębiaczom składanym jest możliwość wykonania otworów o różnych katach: do 90 od 30 stopni.
Pogłębiacze stożkowe wyprodukowane są z najlepszych surowców by pogłębiać i kształtować otwory w większości rodzajów stali ( https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze.html ) . Pogłębiacze stożkowe 90 stosowane są do kształtowania otworów kod określonym kątem. Możemy je spotkać z chwytem walcowym jak i chwytem na stożku Morse’a. Głównym zastosowaniem ich jest modyfikowanie istniejącego już otworu. Następnym zastosowaniem jest fazowanie otworu lub innej powierzchni aby pozbyć sie gratów będących na powierzchni po wykonaniu obróbki. W tej pracy doskonale poradził by sobie pogłębiacz stożkowy gdyż noże on fazować jak i również pracować w otworach.
Pogłębiacze walcowe czołowe produkowane są przez producentów znanych w całej Europie: Firma Fanar pochodząca z Ciechanowa i Fenes ( https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze-walcowo-czolowe.html ). Można nimi wykonać pogłębienie pod kątem 90 stopni. Pogłębiacze te stosuje się również pod gwint. W pierwszej kolejności wykonujemy otwór pod dany gwint, następnie wykonujemy pogłębienie pogłębiaczem walcowym a kolejno wykonujemy pracę gwintowania. Pogłębiacze walcowo – czołowe wykonane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox z dodatkiem 5% kobaltu, który zapewnia nam wyższą twardość narzędzia aż do 62 HRC.
Artykuł napisany przez zespół Artykuły Techniczne Narzędzia Skrawające